Dark background with blue accents with light reflectionsDark background with blue accents with light reflectionsDark background with blue accents with light reflections
Dækning for enkelt enhed

Dækning for enkelt enhed

Hvad er en enkelt enhedsdækning?

Dækning for én enhed er en type forsikring, der dækker al fast ejendom i en ejerlejlighed, inklusive både fællesarealerne, der deles af alle ejendomsejere, såvel som enkelte enheder.

Key Takeaways

  • Enkelt enhedsdækning er en forsikring, der dækker både fællesarealerne, der deles af alle ejendomsejere, såvel som de enkelte enheder.
  • Dækning for én enhed sikrer, hvad der oprindeligt var en del af lejligheden, da den blev bygget.
  • Det gælder ikke for de enkelte ejerlejligheders personlige ejendele eller for eventuelle forbedringer foretaget af lejlighedsenheden.

Dækning af enkelt enhed bruges til ejerlejligheder (eller ejerlejligheder), en type boligejendom, hvor nogle fælles elementer, såsom entré eller lysarmaturer, bruges af alle beboere i bygningen , mens andre elementer kun bruges af ejeren af ​​lejligheden.

Sådan fungerer dækning af enkelt enhed

Dækning af enkelt enhed er vigtig for ejerbolig flerfamilieboliger fordi beboerne i lejlighedsenheder ikke kan blive bedt om at købe en forsikring politik, der dækker genstande, der deles af andre ejerlejligheder, såsom en entré eller et lysarmatur i en entre. Foreningen ejerlejlighed køber denne forsikring ved at bruge de gebyrer, som ejerlejlighedsejerne opkræver for vedligeholdelse.

En selvrisiko vil ofte gælde for ejendom, der er forsikret i foreningens police. Selvrisikoen kan være på en begivenhedsbasis, eller den kan gælde separat for hver bygning eller enhed. Der kan være forskellige selvrisikoer for de forskellige typer af ejendomme, der er omfattet. Et aspekt af selvrisikoen at overveje er, hvordan det vil blive håndteret med ejeren af ​​enheden. Medmindre foreningens dokumenter specificerer, hvem der er ansvarlig, foreningen eller andelshaveren, kan det være nødvendigt for foreningen at vedtage en politik, der beskriver de omstændigheder, hvorunder en andelsejer ville være ansvarlig for at betale selvrisikoen.

Dine første skridt i handel

School of Trading and Investing "ABTco Invest-School"

Alle hovedkoncepter • Teknisk analyse • Investering i aktier

Kun $27,00 for et helt kursus

Hvad enkelt enhedsdækning beskytter

Ud over at beskytte ejendom, der deles af alle ejerlejligheder, dækker enkeltenhedsdækning også ejendommen inde i de enkelte ejerlejlighedsenheder. Dette inkluderer apparater og alt, hvad der ikke betragtes som en strukturel forbedring eller en tilføjelse. I det væsentlige dækker det, hvad der oprindeligt var en del af lejligheden, da det blev bygget. Det gælder ikke for de personlige ejendele (såsom computere og tøj) for de enkelte ejerlejlighedsbeboere og gælder ikke for eventuelle forbedringer foretaget af lejlighedsenheden.

Dette er en semi-begrænset form for dækning, som en ejerlejlighedsforening kan vælge at købe, og er beskrevet i foreningens regler og pagter. Denne type forsikring er den mest almindelige ejendomsforsikring, der købes af ejerlejlighedsforeninger.

I stedet for at vælge enkeltstående dækning kan en ejerlejlighed i stedet vælge at købe nøgne vægge dækning eller altomfattende dækning. Dækning af nøgne vægge gælder kun for genstande, der findes i fælles områder af bygningen, såsom lysarmaturer, vægge og gulve, og er den mest begrænsede type ejerlejlighedsdækning. Altomfattende dækning inkluderer funktionerne i enkelt enhedsdækning, men dækker også forbedringer.Read this article in other languages: